Oceľové profily sú prvky systému suchej výstavby určené na vyhotovenie kostry, na ktorej budú postavené zavesené podhľady, priečky, obklady nosných konštrukcií budov, inštalačné šachty a ostatné systémy. Profily NIDA boli navrhnuté a vyrobené tak, aby zaručovali plnú stabilitu výstavby a zároveň jednoduchú montáž. Vzhľadom na rôznorodosť profilov je dobré poznať všetky druhy tak, aby sme mohli vybrať presne taký prvok, ktorý zodpovedá daným požiadavkám.
Druhy oceľových profilov pre sadrokartónové a sadrové dosky Oceľové profily pre montáž v mokrom a vlhkom prostredí Oceľové profily pre zavesené modulové profily Prečo je hrúbka ocele dôležitá?
DRUHY OCEĽOVÝCH PROFILOV PRE SADROKARTÓNOVÉ A SADROVÉ DOSKY Rozdelenie vzhľadom na cieľ použitia:
PRIEČKOVÉ PROFILY – určené na výstavbu ľahkých konštrukcií, kostrových priečok, obkladov stien a predsadených stien. Menovitá hrúbka oceľového plechu profilov je 0,55 mm s odchýlkou stanovenou v norme. Príklad: profil NIDA C, profil NIDA U. Siniat ponúka tiež priečkové profily s hrúbkou 0,6 mm (na montáž v mokrom a vlhkom prostredí, so značkou NIDA Hydro) a profily s hrúbkou 1 mm (pre vysoké priečky).
PODHĽADOVÉ PROFILY – určené na výstavbu konštrukcie zavesených podhľadov, obkladov stien a stropov a na výstavbu v podkroví. Menovitá hrúbka oceľového plechu podhľadových profilov je 0,55 mm s odchýlkou stanovenou v norme. Príklad: profil NIDA UD, profil NIDA CD.
ZÁRUBŇOVÉ PROFILY – určené na osádzanie dverí v priečkach a na spevňovanie roštu priečok v neštandardných riešeniach. Vyhotovené z oceľového plechu s nominálnou hrúbkou aspoň 1,8 mm. Príklad: profil NIDA UA, profil NIDA UAR.
PREČO JE HRÚBKA OCELE DÔLEŽITÁ? Použitie profilov, ktoré sa líšia rozmermi od systémových profilov s menovitou hrúbkou 0,55 mm, prináša veľké riziko.
Oceľové profily pre systémy suchej výstavby Bohužiaľ veľmi často obchodníci ponúkajú zákazníkom profily s hrúbkou od 0,45 do 0,50 mm, ktoré nemusia zaručovať dostatočnú pevnosť podkonštrukcie. Nie sú dostatočne tuhé a tenký plech, z ktorého sú vyrobené, je natoľko poddajný, že skrutku nie je možné riadne spojiť s profilom. V dôsledku toho sdk doska nedrží dobre, je pripevnená nesprávne a vzniká riziko deformácie stavebnej bariéry pod vplyvom síl, ktoré na ňu pôsobia. Rastie tiež riziko vzniku rýh a prasklín a klesá úroveň odolnosti voči pôsobeniu ohňa v prípade požiaru.
Preto vyhotovenie správnej konštrukcie z nesystémových profilov si v mnohých prípadoch vyžaduje individuálny projekt, v ktorom sa zohľadní nižšia odolnosť týchto prvkov. V takom prípade je ekonomický prínos súvisiaci s výberom lacnejších profilov často nepatrný.
Navyše výstavba na nesystémových profiloch bez konštrukčného projektu prináša riziko vzniku stavebných škôd, ktoré nielen znamenajú nutné opravné práce, ale aj dodatočné komplikácie súvisiace s potrebou dočasného vylúčenia danej miestnosti z prevádzky.
Preto ak chceme mať istotu, že prvky splnia svoju úlohu, mali by sme vyberať systémové oceľové profily, také ako NIDA. Keďže v Siniat sa sami zaoberáme výrobou profilov (neobjednávame ich), možná je prísna kontrola kvality. Vďaka tomu môžeme eliminovať výrobky, ktoré nespadajú do rozsahu normových odchýlok alebo nespĺňajú požiadavky na koróznu ochranu.